Ravna streha ščiti stavbo, enako kot poševna streha, pred vsemi atmosferskimi vplivi. Vendar moramo biti pri njenem načrtovanju še nekoliko bolj previdni. Ključnega pomena tako za investitorja kot načrtovalca je, da bo le-ta trajna in energijsko učinkovita. Za to poskrbijo skrbno premišljene sistemske rešitve.
Temelji poskrbijo za prenos obtežbe iz stavbe na nosilna tla. Izbira temeljenja direktno vpliva tudi na zasnovo zaščitnega ovoja stavbe. Pri načrtovanju nizkoenergijskih stavb moramo stremeti k neprekinjenemu zaščitnemu ovoju, ki bo poskrbel za zdravo in energijsko varčno stavbo. To lahko enostavno dosežemo z uporabo temeljne plošče in toplotne izolacije pod njo, t.i. temeljna blazina.
Poševna streha je v našem prostoru tradicionalna in preverjena izvedba strehe, vendar se z razvojem materiala in znanja pojavljajo tudi nekoliko drugačne rešitve ter sestave le-te. To je vsekakor dobrodošlo, saj imamo dandanes ogromno novih zahtev, vezanih na energijsko učinkovitost.
Na prvi pogled precej enostaven konstrukcijski sklop, ampak nam moderna arhitektura vedno postavi izzive, v primeru fasade predvsem v nešteto variantah finalnega sloja.
Na podlagi tega moramo izbrati tudi ustrezno toplotno izolacijo. Poleg tegan so lahko deli fasade neprestano izpostavljeni vlažnemu okolju. Za te dele moramo uporabiti toplotno izolacijo, ki se ne navzema vode/vlage.
Tla in stropi so lahko zelo različnih namembnosti in na različnih lokacijah po stavbi. Zato moramo pri njihovem načrtovanju dobro razmisliti o poziciji toplotne izolacije ter prenašanju zvoka. Hkrati moramo razmisliti o topli / hladni strani ter paropropustnosti, v primeru različnih relativnih vlažnosti.
Stavbe praviloma toplotno izoliramo z zunanje (hladne) strani. V nekaterih primerih pa moramo toplotno izolacijo namestiti z notranje strani. Vseeno pa moramo načrtovati previdno, da se nam pri notranji izolaciji ne pojavijo dodatne težave.
Zidove v stiku z zemljino toplotno izoliramo, če je ta prostor ogrevan ali hlajen, ali če po drugi strani toplotna izolacija služi samo kot mehanska zaščita hidroizolacije pred poškodbami. Ne pozabimo tudi na to, da mora biti zaščitni ovoj stavbe neprekinjeno sklenjen.
So vse konstrukcije, katere nismo zajeli v predhodnih poglavjih rešitev, ampak jih kljub temu lahko srečamo v marsikaterem projektu.
Med posebne konstrukcije spadajo tudi zelo specifični prostori, v katerih moramo s kar se da minimalno porabo energije vzdrževati določeno toplotno okolje. Primera posebnih konstrukcij so hladilnice ali kopališča.
Turkizna toplotna izolacija iz ekstrudiranega polistirena FIBRANxps je zaradi svojih izjemnih tehničnih karakteristik nepogrešljiv material tako v gradbeništvu kot v industriji. FIBRANxps je izdelan z okolju prijaznimi plini in izpolnjuje evropske zahteve ekološko neoporečnih materialov.
FIBRANxps je posebna toplotna izolacija, ki se uporablja tudi v vlažnem okolju in pod ekstremnimi obremenitvami. Proizvodi FIBRANxps imajo tehnično fizikalne lastnosti, oblike robov ter površine plošč prilagojene zahtevam aplikacije.
FIBRANskin in FIBRANfilter so membrane, ki jih je mogoče kombinirati z rešitvami FIBRAN. Zanje je značilna izjemna zmogljivost in vzdržljivost v primerjavi z običajnimi membranami.
Produkti skupine FIBRANhydro so sestavni deli SEISMIC temeljne blazine, ki so v funkciji hidroizolacije in omogočajo povezavo slojev FIBRANxps toplotne izolacije. Različne kombinacije produktov skupine FIBRANhydro omogočajo dodatno zaščito pred visoko podtalnico ali pred prehodom plina radona.
FIBRANgeo so proizvodi iz kamene volne za toplotno, zvočno in protipožarno zaščito v gradbeništvu.
Proizvodi FIBRANgeo so odlična toplotna izolacija z nizko toplotno prevodnostjo tudi pri visokih temperaturah. Vlakna vzdržijo temperature nad 1000°C in ohranjajo izolacijske lastnosti in dimenzijsko stabilnost, kljub izparevanju vezivne smole pri nižjih temperaturah.
Zahvaljujoč svoji vsestranski uporabnosti, mavčne plošče FIBRANgyps, ponujajo rešitve tudi v najbolj zahtevnih oblikovnih zasnovah.
Plošče FIBRANgyps so na voljo v različnih tipih in debelinah ter predstavljajo idealno rešitev za požarno zaščito, toplotno izolacijo, zvočno izolacijo in zaščito proti vlagi. Poleg tega imajo tudi odlične mehanske lastnosti.
Vse plošče FIBRANgyps so uvrščene v razred A+ glede izločanja formaldehida, acetaldehida in drugih snovi.
Najnovejši izdelki linije FIBRANgyps CARE lahko iz okolja absorbirajo, zadržijo in nevtralizirajo formaldehid, brez da bi ta kasneje iz njih izhajal.